Arch Linux

Arch Linux to niezależna, zoptymalizowana pod procesory i686 dystrybucja Linuksa, która przeznaczona jest dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych użytkowników Linuksa. Zbudowana od podstaw przez Judda Vineta, który wzorował się na Crux, Slackware i po części PLD.

Arch jest oparty na systemie pakietów binarnych kompilowanych dla architektury i686 zarządzanych przez program Pacman. Umożliwia on instalację, aktualizację oraz usuwanie pakietów. Pakiety mogą być także budowane ze źródeł przy pomocy ABS (Arch Linux Build System) ─ systemu podobnego do portów. Umożliwia on proste i szybkie budowanie pakietów i włączanie ich do systemu. Instalacja przebiega w trybie tekstowym a użytkownik może dokonać konfiguracji systemu edytując odpowiednie pliki. Arch nie ma również graficznych konfiguratorów i innych dodatków, lecz dzięki temu otrzymujemy szybką dystrybucję spełniającą narzucone przez nas wymagania.

Logo dystrybucji

archlinuxofficialgradieio3.png

Linki zewnętrzne:

Oficjalna witryna Archa
Oficjalne Wiki Archa
Oficjalne forum Archa
Polski support Arch Linuksa
Polskie Wiki Archa
Polska planeta Archa
Polskie forum Archa

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.