Debian

Debian to wolny system operacyjny (OS). System operacyjny to zestaw podstawowych programów i narzędzi, które umożliwiają komputerowi działanie. Debian używa jądra (jest to rdzeń systemu operacyjnego) Linux, ale większość podstawowych narzędzi systemu pochodzi z projektu GNU. Dlatego system nazywa się GNU/Linux.

Debian to coś więcej, niż sam system operacyjny: zawiera ponad 18700 pakietów, które są skompilowanymi programami spakowanymi w sposób, który umożliwia łatwą instalację.
(ze strony Debian.org)

Każda kolejna wersja Debiana nosi nazwę będącą imieniem bohatera z filmu Toy Story.

  • Debian 1.1 - Buzz
  • Debian 1.2 - Rex
  • Debian 1.3 - Bo
  • Debian 2.0 - Hamm
  • Debian 2.1 - Slink
  • Debian 2.2 - Potato
  • Debian 3.0 - Woody
  • Debian 3.1 - Sarge
  • Debian 4.0 - Etch
  • Debian (5.0) - Lenny
  • Debian (?) - Squeeze
  • Debian Sid (still in developement, a zarazem imię chłopca z sąsiedztwa, który psuł zabawki)

Dystrybucja ta cieszy się opinią najbardziej stabilnego systemu operacyjnego o bardzo wysokiej jakości. Posiada także wsparcie dla wielu języków. Obecnie jest tworzony przez bardzo dużą grupę ochotników komunikujących się ze sobą poprzez szereg list dyskusyjnych (dostępnych również w Usenecie w hierarchii debian.*) oraz system śledzenia błędów. Projekt posiada rozbudowaną strukturę wewnętrzną: z wyborami, konstytucją a także formalnymi dokumentami określającymi zasady postępowania.

Historia

16 sierpnia 1993 r. student Ian Murdock na grupie comp.os.linux.development ogłosił powstanie Debiana. Nazwa dystrybucji pochodzi od połączenia imion jego i żony Debry. Został zatrudniony przez firmę Sun Microsystems potentata na rynku oprogramowania a zarazem poważnego sponsora wolnego oprogramowania. Murdock będzie pracował w Sun-ie na stanowisku Chief Operating Platforms Officer.

Debian powoli rozwijał się i w latach 1994 oraz 1995 - powstały wtedy pierwsze wersje 0.9. Pierwsza wersja 1.x pojawiła się w 1996 roku.

Wiosną 1996 roku Bruce Perens zastąpił Iana Murdocka w roli koordynatora projektu.

W sierpniu 2006 roku firma Hewlett-Packard ogłosiła zamiar oferowania wsparcia technicznego dla Debiana, którą wykorzystuje dla swoich serwerów. Działania te odniosły bardzo pozytywny skutek - w roku fiskalnym 2006 HP zarobiło dzięki temu 25 mln USD. Pomimo dużego sukcesu, odniesionego dzięki Debianowi, HP nie planuje w najbliższym czasie wprowadzać kolejnych dystrybucji Linuksa do swojej oferty.

Obecnie projekt ten nie jest związany z żadną firmą ani organizacją. Przez krótki okres był powiązany z Free Software Foundation (FSF), która nawet pokrywała część kosztów funkcjonowania projektu. Obecnym liderem (Debian Project Leader) nadzorujacym pracę nad tą dystrybucją jest programista Sam Hocevar .

Obsługa pakietów

Podstawowym instalatorem pakietów jest dpkg - instalator niskiego poziomu obsługiwany z linii poleceń lub jego bardziej zaawansowany odpowiednik - APT, w którym wiele czynności jest zautomatyzowanych (pobieranie pakietów, rozwiązywanie zależności między pakietami). Programy do zarządzania pakietami w Debianie:

Na szczególną uwagę zasługuje narzędzie Synaptic, które w możliwie najprostszy sposób umożliwia instalację dodatkowego oprogramowania. Najnowsza wersja Debiana "Etch" jest bardzo przyjazną dystrybucją i w zasadzie obsługa tej dystrybucji sprowadza się do kilku kliknięć myszką czy wydania kilku krótkich komend w terminalu.
(źródło na debianpl.org)

Linki zewnętrzne

Logo

openlogo-nd-75.jpg

Galeria

Debian Etch - standardowa instalacja ze środowiskiem GNOME

debian_shot.png
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.