Elive Linux

Czym jest Elive Linux?

Elive Linux jest dystrybucją linuksa opartą na Debianie. Szczególny nacisk twórcy położyli na lekkość systemu - Elive można uruchomić już na procesorze 100mhz i 128 mb ramu! System korzysta z powłoki graficznej Enlightenment, dzięki czemu jest bardzo lekki i wydajny. Elive może pochwalić się bogatą bazą sterówników oraz dobrą obsługą urządzeń zewnętrznych.

elive0.jpg

System jest tak zwanym "liveCD" czyli nie wymaga instalacji do jego uruchomienia. Wystarczy, że wystartujemy komputer z płyty na której nagrany jest obraz .iso systemu Elive Linux. Trzeba pochwalić twórców tej dystrybucji ponieważ już podczas uruchomienia z livecd można zauważyć, iż wszystko jest dopięte na ostatni guzik. System podczas startu pyta nas o odpowiednią dla nas rozdzielczość ekranu, oraz o markę karty graficznej aby automatycznie dobrać do niej sterownik obrazu. Wszystko działa świetnie. Kiedu już zobaczymy pulpit możemy przejść do testowania zanim zdecydujemy się zainstalować Elive na naszym dysku twardym.

elive_elive2_enlightenment_video.jpg

System posiada natywnie między innymi manager plików Thunar, przeglądarkę internetową Iceweasel, klienta mail Icedove, centrum multimedialne (bardzo lekkie) Rage, mplayera, oprogramowanie do edycji wideo, program do edycji grafiki GIMP i wiele innych przydatnych programów dla użytkownika komputera domowego. Ogólnie rzecz biorąc paleta oprogramowania jest dobrana w taki sposób aby wszystko chodziło szybko i sprawnie. Niektórzy mogą mieć obiekcje do szybkości np. przeglądarki iceweasel, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować inne oprogramowanie za pomocą managera pakietów synaptic. Lecz mimo wszystko muszę stwierdzić, że lekkość tej dystrybucji leży w znakomicie skonfigurowanej i dostosowanej powłoce graficznej Enlightenment, a co za tym idzie system zajmuje mało pamięci ram zostawiając ją do wykorzystania w programach. Dzięki temu wszystkie aplikacje zainstalowane w systemie działają szybko nawet na komputerze 600mhz i 256mb ramu (moja platforma testowa).

0.jpg

Dystrybucja ta ponad to jest bardzo ładna dzięki świetnemu motywowi dla powłoki graficznej oraz odpowiednio dobranej kolorystyce i ikoną. Elive jest zwyczajnie śliczne i szybkie. W dodatku użytkowanie systemu jest proste nawet dla początkujących użytkowników ponieważ twórcy zadbali o odpowiednie narzędzia konfiguracyjne. Całą konfiguracją systemu można zarządzać ze stworzonego na potrzeby Elive Linux Elpanel'u. System jest w pełni okodekowany i gotów do pracy zaraz po instalacji. Elive Linux jest godne polecenia jako szybki, łatwy w obsłudze i ładny system na desktop oraz jako system dla słabszych komputerów.
(By CharlieSixFour)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.