Opis
IRC (Internet Relay Chat) to protokół pozwalający na rozmowę w czasie rzeczywistym na kanałach tematycznych, bądź z jedną osobą. Jest to usługa typu klient-serwer. Został utworzony w 1988 roku jako praca doktorska Jarkko Oikarinen'a.
Użycie
Aby korzystać z możliwości IRC'a, musimy pobrać klient tego protokołu, wybrać sieć, z jaką chcemy się połączyć oraz wpisać nick. Po ukończeniu konfiguracji wystarczy dołączyć do kanału. Zwykle służy do tego polecenie:
/join #kanał
Na kanale spotkamy użytkowników z następującymi prefiksami:
- '@' oznacza operatora kanału (opa), który ma prawa do wyrzucania ludzi z kanału (kickowania) oraz banowania
- '+' oznacza prawo głosu (voice)
Często oprócz ludzi, na kanałach są boty, odpowiadające za przestrzeganie regulaminu kanału (na przykład zakaz floodowania), bądź służące celom informacyjnym. Mogą także podtrzymywać istnienie kanału.
W każdej chwili możemy zmienić nick wydając polecenie:
/nick nowy_nick
Programy klienckie
Jest bardzo duży wybór spośród klientów tego protokołu. Obsługę IRC umożliwiają między innymi:
- BitchX - działający w trybie tekstowym popularny klient IRC
- Chatzilla - Wieloplatformowy klient tworzony przez Fundację Mozilla
- irssi - najpopularniejszy klient IRC-a pod systemy Uniksowe
- Konversation - Klient IRC dla środowiska KDE
- KVIrc - Wieloplatformowy klient IRC
- mIRC - najpopularniejszy klient IRC-a pod Microsoft Windows
- mIRGGI - Klient IRC na systemy Symbian
- Opera - przeglądarka Internetowa dostępna na wielu systemach, między innymi Linux i Microsoft Windows
- Pidgin - wieloprotokołowy komunikator obsługujący także IRC
- XChat - popularny klient dostępny na wielu systemach operacyjnych
Sieci IRC
EFNet
Jest to pierwsza sieć IRC, która pozwalała dołączać się dowolnym serwerom, co wkrótce zaczęło sprawiać kłopoty. W 1990 roku większość jej administratorów zgodziła się na pewną zmianę obowiązujących zasad. Ustanowiono nazwę EFNet. Sieć istnieje do dziś i wciąż skupia wielu użytkowników - jest jedną z czterech największych na świecie. Pierwszy polski serwer IRC został przyłączony w 1993 właśnie do sieci EFNet.
IRCnet
W 1996 roku operatorzy nie mogli dojść do porozumienia w sprawie kierunku rozwoju sieci, na co nałożyły się problemy z łączem Europa-Ameryka. Skończyło się tym, że większość serwerów europejskich i azjatyckich odłączyła się od EFNetu. Argumentując, że kolebka IRC znajduje się w Europie, przybrano nazwę IRCnet. Jest jedną z czterech największych sieci na świecie oraz najpopularniejszą siecią w Polsce.
Undernet
Powstała w 1993 roku, na początku jako sieć do testowania botów i dla deweloperów IRC. Szybko rozrosła się i jest obecnie jedną z czterech największych sieci na świecie.
Na początku była obsługiwana przez te same serwery, co EFnetu, ale wymogi dodatkowych funkcji (między innymi umożliwiających rejestrowanie pseudonimów, kanałów i wzywanie bota pilnującego porządku) wymusiły zmiany w protokole, opartego w Undernecie na timestamp (znacznikach czasu).
QuakeNet
Najmłodsza z "wielkiej czwórki". Powstała w 1997 roku jako sieć dla graczy Quake i Quakeworld. Charakterystyczne w tej sieci są boty "L", "Q" i "S", a także nastawienie na graczy. Posiada również stałe kanały służące rozpoznawaniu graczy w grach sieciowych.
Freenode
Jest to sieć powstała w 2002 roku na bazie irc.openprojects.net, istniejącego od 1998 roku. Freenode skupia użytkowników deweloperów wolnego oprogramowania, działającą na protokole zbliżonym do DALnetu.
POLnet
POLnet jest polską siecią IRC, nie powiązaną z żadną międzynarodową siecią. To największa sieć tego typu sieć w Polsce. Działa na podobnym do EFnetu protokole ircd-hybrid.
Linki zewnętrzne
- Strona EFnetu
- Strona IRCnetu
- Strona Undernetu
- Strona Quakenetu
- Strona Freenode
- Strona POLnetu
- Opis protokołu
Źródło - Wikipedia