KateOS

Opis

KateOS to wielozadaniowy, wolny (jak wolność) system operacyjny, przeznaczony dla średnio zaawansowanych użytkowników Uniksa. KateOS łączy najpopularniejsze oprogramowanie OpenSource z własnymi, oryginalnymi rozwiązaniami. KateOS to prosty w budowie, lecz w pełni funkcjonalny system pakietów TGZex ułatwiający administrację i aktualizację systemu, zestaw narzędzi ułatwiających konfigurację systemu (w trybie tekstowym i graficznym), przyjazne instalatory w wersji tekstowej i z graficznym interfejsem użytkownika, zunifikowany system autoryzacji PAM i wiele innych rozwiązań, które ułatwiają administrację, nie naruszając przy tym klasycznej Uniksowej budowy systemu. Najważniejsze cechy KateOS to bardzo wysoka wydajność systemu, bezpieczeństwo, niezawodność oraz małe wymagania sprzętowe. System zawiera pełne wsparcie dla powszechnie używanych multimediów.

Jej pierwsza wersja została oparta na Slackware Linux (popularnej, najstarszej "żyjącej" dystrybucji). Kate łączy jądro Linuksa, narzędzia GNU i inne wolne aplikacje w jedną całość nazywaną dystrybucją. Obecna (druga) edycja dystrybucji nie bazuje już na Slackware. W związku z możliwym konfliktem z edytorem tekstu Kate, nazwa dystrybucji została zmieniona na KateOS.

KateOS jest odpowiedzią na dziurę rynkową spowodowaną prostym podziałem wszystkich dystrybucji Linuksa na:

  • typu desktop - nadające się głównie do użytku biurkowego, często o wątpliwym bezpieczeństwie i niskiej wydajności o bardzo wysokich wymaganiach sprzętowych.
  • serwerowe - kładące nacisk na bezpieczeństwo i wydajność systemu, nie znajdziemy w nich aplikacji multimedialnych
  • ogólnego użytku - posiadające setki pakietów tworzących bardzo rozległe zależności. Te dystrybucje mają przeważnie wysokie wymagania sprzętowe.

KateOS łączy wszystkie najlepsze cechy systemów wszystkich typów. Pomimo tego, że instalacja i konfiguracja systemu nie jest tak prosta jak w dystrybucjach biurkowych, to stabilność i wydajność jest nieporównywalnie wyższa.

Linki zewnętrzne

Logo

logo-emblem.png

Galeria

1-en.png
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.