Migracja z Windows na Linuksa

Jaką wybrać dystrybucję?

Dystrybucja Linuksowa jest to zestawienie wielu aplikacji, pakietów binarnych oraz ich konfiguracji. Różne dystrybucje zawierają różne instalatory, środowiska graficzne, pakiety bibliotek i oprogramowania, dla każdego z nich są również inne konfiguracje. Wiele dystrybucji różni się również wersją jądra systemu oraz może (ale nie musi) zawierać wiele poprawek (tzw. hacków). Różne dystrybucje są rozprowadzane na różnych licencjach, płatnych i darmowych - otwartych. Wersje płatne dzięki swojej komercjalizacji oferują często wiele dodatków takich jak komercyjne i zamknięte oprogramowanie czy np darmową pomoc techniczną w jakimś okresie czasu. Każda dystrybucja jest kierowana do różnych celów, jedne są tworzone dla osób początkujących, inne zaawansowanych, dla programistów, serwerów, bądź korporacji. Jeżeli z komputera korzystasz by posłuchać muzyki, porozmawiać z przyjaciółmi, oglądać zdjęcia bądź filmy, przeglądać strony www bądź sam je tworzyć powinna wystarczyć Ci dystrybucja desktopowa, czyli do zastosowań domowo-biurowych. Przedstawicielami takich dystrybucji są:

i wiele, wiele innych… te są najbardziej znane i mają najlepsze wsparcie społeczności linuksowej, najczęściej dystrybucje desktopowe są tworzone tak by użytkownicy nie musieli posiadać dużej wiedzy i umiejętności informatycznych, chociaż są wyjątki takie jak Arch Linux lub Gentoo. Jeżeli dystrybucja ma być serwerem warto zainteresować się innymi dystrybucjami takimi jak Red Hat lub Ubuntu Server, jednak nie oznacza to że dystrybucja desktopowa nie jest w stanie pełnić roli serwera, tutaj chodzi po prostu o dostosowanie dystrybucji do założeń i odbiorców produktu. Jak w przypadku desktopów tak i tutaj występują wersje darmowe i komercyjne.

Skąd wziąć Linuksa?

Linuksy w znakomitej większości są publikowane za darmo do każdego rodzaju użytku, i w firmie i w domu. Jednym ze sposobów zdobycia jakiegoś Linuksa jest ściągnięcie go z internetu za pomocą P2P, TORRENTów lub poprzez FTP. W zależności która dystrybucję chcemy ściągnąć musimy odwiedzić inną stronę internetową by ściągnąć nasz nowy system operacyjny. Na końcu tej strony w sekcji Zobacz Też zamieszczam listę stron z których można pobrać różne distro. Drugi sposób to wziąć udział w akcji "Rozdajemy Linuksa" portalu linux.pl gdzie użytkownicy Linuksów rozdają płytki z Linuksami za darmo w pobliżu miejsca swojego zamieszkania. Trzeci, całkiem wygodny, jednak drogi sposób to wybrać się do lepszych kiosków lub Empiku gdzie można znaleźć pisma linuksowe gdzie za cenę w przedziale 20/45 zł można kupić gazetę pełną instrukcji dla nowych użytkowników wraz z płytą zawierającą System operacyjny Linux. Ostatnia możliwość to kupienie np w internetowym sklepie dystrybucji komercyjnej (np Mandriva Linux 2007.1 Spring Powerpack). Więcej o zdobywaniu Linuksa w temacie: skąd wziąć linuksa

Gdzie mogę do używać i na jakich zasadach?

Dokładniejsze informacje znajdziesz w temacie: skąd wziąć linuksa oraz w licencjach konkretnej dystrybucji, którą chcesz wykorzystać. Najczęściej dystrybucje są publikowane na licencji GNU/GPL, zaś ich komercyjne odpowiedniki mogą być legalnie instalowane tylko na konkretnej liczbie stacji roboczych.

Przed Instalacją

Kopie zapasowe

Jeśli na komputerze i jak domniemam Windowsie masz jakieś materiały dla Ciebie ważne powinieneś je zabezpieczyć, najlepiej nagrywając, nigdy nie masz 100% pewności że te pliki nie zostaną utracone np w przypadku wykorzystywania wolnego miejsca na partycji windowsowej, zaś przy formatowaniu wiadomym jest że te pliki zostaną usunięte. Dlatego warto wszystkie dokumenty, historie przeglądanych stron, ustawienia kont, zapisy stanu gier, maile, hasła i loginy oraz multimedia skopiować by móc je odtworzyć na naszym przyszłym systemie operacyjnym. Katalogi warte przejrzenia to:

  • C:/Program Files
  • C:/Document and Settings
  • Moje dokumenty

Defragmentacja Dysku

Jeśli zamierzamy podczas instalacji Linuksa wykorzystać wolne miejsce z partycji Windowsowej ważnym jest by przed procesem instalacji skopiowac wszystkie ważne pliki oraz zdefragmentować dysk twardy. Jest to związane z tym że Linux dzieli obecną partycję NTFS/FAT32 i jeżeli jakieś pliki znajdą się na obszarze ucinanym może się okazać że plików już nie odzyskamy. Ważne jest by przy korzystaniu z defragmentatora dysków w menu [Wszystkie programy>Akcesoria>Narzędzia Systemowe>Defragmentator Dysków] nie korzystać ze systemu, w przeciwnym razie proces defragmentacji może ciągle się restartować i nie uzyskamy pożądanego efektu. Przed defragmentacją warto usunąć pamięć podręczną wszystkich przeglądarek oraz jej historie. Defragmentacje można uruchomić również poleceniem MS-DOS w wierszu poleceń komendą: CHKDSC

Najpierw Windows, potem Linux

Jeśli chcemy mieć na swoim dysku dwa systemy, zdecydowanie wygodniej będzie nam zainstalować MS Windows w pierwszej kolejności. Problem z oprogramowaniem firmy Microsoft jest taki, że nie dostrzega ono na dysku niczego poza sobą. Linux jest bardziej gościnny i zainstalowany na dysku, na którym są już inne systemy, potrafi z nimi bez problemu koegzystować. Podczas instalacji zostaniemy zapewne zapytani, czy Linux powinien zająć cały dysk, czy przejąć nieprzydzielony obszar dysku. Jeśli wybierzemy tę drugą opcję, system stworzy sobie nową partycję i zainstaluje się na niej, nie naruszając pozostałych systemów operacyjnych zainstalowanych na dysku. W przypadku kiedy niestety Linux był pierwszy w instalacji trzeba przeinstalować boot loadera Grub.

Instalacja Właściwa

Każdy instalator jest trochę inny, ale większość z nich zawiera następujące kroki:

  • wybór języka - wybieramy język instalatora (większość systemów udostępnia instalator w języku polskim, wyjątkiem jest m.in. Xandros i Slackware)
  • podział na partycje - decydujemy o podziale dysku na partycje (lub, jeśli nie mamy specjalnych preferencji, pozwalamy instalatorowi wybrać optymalne rozwiązanie).
  • lokalizacja - wybieramy nasz kraj oraz język systemu i strefę czasową, w której mieszkamy
  • wybór pakietów - wybieramy programy, które chcemy zainstalować wraz z systemem (np. przeglądarka internetowa, pakiet biurowy, komunikator) lub jedną z predefiniowanych grup pakietów (np. system domowy do przeglądania Internetu i multimediów)

Oprócz tego, instalator wykonuje samodzielnie (czasami pytając wcześniej o zgodę użytkownika) takie operacje jak autodetekcja sprzętu, instalacja programu rozruchowego (abyśmy mogli przy starcie komputera wybrać system operacyjny, który chcemy uruchomić, np. Linux lub Windows) oraz instalacja jądra i systemu bazowego (rdzeń systemu operacyjnego, pliki bez których nie działałby on prawidłowo lub w ogóle).
Tryb eksperta

Większość instalatorów (wyjątkiem jest tu m.in. Xandros) posiada oprócz tego wiele innych zaawansowanych opcji, które możemy uaktywnić przechodząc w tryb eksperta (lub tryb zaawansowany).

Po instalacji - "a jest gadu-gadu?"

Zazwyczaj po instalacji Linuksa pojawia się problem z najczęściej używanym oprogramowaniem - czy jest, jak się nazywa i skąd je wziąć. Postaramy się w skrócie przedstawić kilka najczęściej używanych alternatyw do oprogramowania pod Windows.

Ważne źródła Informacji

Początkujący często miewają problemy z nowym systemem. Dlatego ważne jest by już na początku wiedzieli gdzie szukać pomocy, w przypadku dystrybucji komercyjnej sprawa jest o tyle prostsza, że najczęściej firma u której kupiliśmy Linuksa dostarcza nam tej pomocy nieodpłatnie przez jakiś okres czasu. W przypadku dystrybucji darmowych sprawa się komplikuje ponieważ zależnie od dystrybucji istnieją różne portale mogące służyć nam za "pomoc techniczną". W przypadku Ubuntu i innych dystrybucji debianowych przydatnymi stronami mogą być:

Zaś w przypadku np Mandrivy pomoc dostaniemy np na oficjalnym forum. Często firmy tworzące darmowe dystrybucje zarabiają udostępniając płatne wsparcie techniczne, tak jest w przypadku np. Ubuntu. Jeśli macie inne dystrybucje które np są mało znane i nie mają swoich dużych projektów społecznych zawszr możesz zapytać na forum linux.pl lub na forach dotyczących innych dystrybucji, jednak w tym wypadku w odpowiednim dzialeby nie robić zamętu i bałaganu na danym forum.

Zobacz także:

  • Dla nowych i jeszcze niezdecydowanych:

Wprowadzenie do systemu Linux
Pomocny quiz który pomaga wybrać odpowiednią dla nas dystrybucje
Porównanie windowsa z linuksem na jakilinux.org
Dlaczego nie windows?
Jak dobrze zacząć aby szybko nie skończyć

  • Skąd można ściągnąć Linuksa:

Oficjalny download Ubuntu 7.10
Oficjalny Download Mandriva 2008
CentrumISO

Źródła:

Linux.pl
jakilinux.org

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.