Mint

Linux Mint - dystrybucja systemu GNU/Linux oparta na Ubuntu oraz (częściowo) na Debianie.
Pomimo faktu, iż dystrybucja jest oparta głównie na Ubuntu, twórcy Linuksa Mint zdecydowanie odcinają się od ideologii protoplasty. Krytykują Ubuntu przede wszystkim za niemal dogmatyczne, według nich, trzymanie się idei wolnego oprogramowania, przez co nie zamieszcza się w nim, w przeciwieństwie do dystrybucji Mint, oprogramowania o zamkniętym kodzie oraz chronionego prawem patentowym (np. RealPlayer, Macromedia Flash, obsługa formatu mp3, kodeki do obsługi formatów windowsowskich). W odróżnieniu od Ubuntu, w Linux Mint zrezygnowano także ze specjalnych instalatorów "nie-wolnego" oprogramowania.
Kolejną cechą, podkreślaną przez twórców, jest fakt, iż nowe wersje Ubuntu wypuszczane są co pół roku, natomiast Mint jest pod tym względem bardziej elastyczny- kolejne wersje udostępniane są do ściągnięcia na stronie producenta średnio co jeden-dwa miesiące w zależności od ilości oraz wagi wprowadzanych zmian.

Do szybkiej aktualizacji systemu oraz instalowania nowego oprogramowania Linux Mint wykorzystuje, znany z Debiana, system zarządzania pakietami APT.

Niektóre aplikacje charakterystyczne dla Linux Mint:

  • mintConfig- centrum sterowania systemem, wzorowane na narzędziu konfiguracyjnym SUSE.
  • mintDisk- program montujący automatycznie partycje z systemem plików FAT32 oraz NTFS niezdefiniowane w fstab, umożliwiając zarówno odczyt, jak i zapis danych, i umieszczając do nich skrót na pulpicie.
  • mintMenu- alternatywa dla standardowego menu środowiska GNOME, zainspirowana przez Slab w SUSE.
  • mintDesktop- program do montowania zasobów otoczenia sieciowego Windows, wykorzystując do tego m.in. Sambę.
  • mintWifi- zawiera zestaw sterowników, narzędzie diagnostyczne oraz poradnik, mające znacząco ułatwić instalację kart WiFi bez konieczności uprzedniego łączenia z internetem.

Logo

title.png

Zrzuty ekranu

012.png

Linki zewnętrzne

źródło: Wikipedia

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.