openSUSE

openSUSE to dystrybucja GNU/Linuksa sponsorowana przez firmę Novell. Przeznaczona głównie na desktop. Dobra alternatywa dla Windows XP dla przeciętnego użytkownika. Zawiera dopracowane graficzne narzędzia konfiguracyjne YaST i SaX2. Jest bardzo prosta w instalacji i użytkowaniu.

Logo dystrybucji

open_suse.jpg

Pulpit

openSUSE cechuje się bardzo dopracowanym pulpitem opartym na środowisku GNOME lub KDE (oczywiście dostępne są również inne, środowiska, które płynnie działają na starszych komputerach). Niezależnie od tego czy wybierzemy GNOME, czy też KDE, nasze oczy ucieszy ergonomiczne i bardzo estetyczne biurko.

Narzędzia konfiguracyjne

openSUSE słynie ze swojego wszechstronnego narzędzia — YaST-a. Jest to kluczowy komponent dystrybucji. Użytkownik ma z nim do czynienia już na etapie instalacji systemu — dzięki YaST-owi instalacja openSUSE jest łatwa nawet dla osób, które dopiero co zaczynają swoją przygodę z Linuksem. Nie zawiodą się również zaawansowani użytkownicy, którzy mogą skorzystać z trybu eksperta i dostosować wszystkie opcje instalacji do swoich potrzeb.

YaST służy również jako wszechstronne narzędzie konfiguracyjne, za pomocą którego można dostosować do własnych potrzeb praktycznie każdy aspekt systemu. Począwszy od zarządzania oprogramowaniem (dodawanie repozytoriów, instalowanie, aktualizowanie i usuwanie programów), poprzez administrację systemem (użytkownicy i ich prawa, uruchamiane serwisy, połączenia sieciowe itp.) a na konfiguracji sprzętu kończąc.

Narzędziem uzupełniającym konfigurator YaST jest SaX2. Dzięki niemu można w prosty i nienastręczający większych trudności sposób ustawić typ karty graficznej, rozdzielczość ekranu, głębię kolorów itp.

Xgl czyli efekty graficzne

openSUSE 10.1 to pierwsza dystrybucja z obsługą Xgl, który zapewnia rewolucyjne efekty graficzne. Są to między innymi: efektowne przełączanie się pomiędzy pulpitami wirtualnymi za pomocą obracania sześcianu, "gumowe" okienka, prawdziwa przezroczystość okien, a wszystko to w czasie rzeczywistym i bez znacznego obciążania procesora! Wystarczy przeciętna karta graficzna z obsługą OpenGL.Obecna wersja 10.3 obsługuje jeszcze więcej efektów dzięki zintegrowanemu programowi Compiz-Fusion. Wersja 10.3 daje ponad to mozliwość uzyskania tych samych efektów dzięki technologii AIGLX, która jest wydajniejsza od XGL.

1-click install

Od wersji 10.3 w opensuse istnieje możliwość zainstalowania wszelkich potrzebnych pakietów programów i bibliotek poprzez system 1-click. Dzięki temu można m.in jednym kliknięciem zainstalować całe potrzebne oprogramowanie do odtwarzania multimediów czy np. do efektów graficznych pulpitu.

Przydatne linki

Zrzut ekranu

52957zrzutekranu.png

Galeria

Źródło: jakilinux.org

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.