PCLinuxOS

PCLinuxOS (często skracane jako PCLOS) to dystrybucja Linuksa oparta na Mandrakelinux. Standardowo uruchamia się z płyty (tzw. LiveCD), ale można ją także zainstalować na twardym dysku.
Korzenie dystrybucji wywodzą się z niezależnego zestawu pakietów RPM rozwijanych przez Billa Reynoldsa (znanego też jako Texstar) dla Mandrakelinux w latach 2000-2003 w ramach serwisu PCLinuxOnline.com. W 2003 r. opierając się na Mandrakelinux 9.2 i projekcie Linux LiveCD zaczął tworzyć własną dystrybucję.

Jedną z najważniejszych cech różniących PCLOS od macierzystej dystrybucji jest używanie do zarządzania pakietami systemu APT i graficznego menedżera Synaptic zamiast URPMI. Zasadniczym odbiorcą PCLinuxOS ma być użytkownik biurkowy i domowy. Texstar jest znany z umiejętności ulepszania i polerowania istniejących zasobów, co widać w projekcie i graficznym interfejsie PCLinuxOS.

Historia

Prekursorem PCLinuxOS był zestaw pakietów RPM stworzonych by polepszyć kolejne wersje Mandrake Linux (obecnie Mandriva Linux). Pakiety te stworzył Bill Reynolds, informatyk lepiej znany jako "Textar".

W 2003 roku Textar utworzył fork Mandrake Linux 9.2 (wypuszczoną w październiku 2003). Dzięki zacieśnionej współpracy z projektem LiveCD, Textar przekształcił fork w niezależną, w pełni rozwiniętą dystrybucję. Pierwsze wydania numerowano kolejno jako "previews" (zapowiedzi), na przykład p5, p7, p8 aż do p81a, następnie p9, p91, p92.

Nie tak dawno temu wydano MiniME 0.93 jako CD o minimalnych wymaganiach. MiniME zaprojektowano dla szybkiej i jak najmniejszej instalacji, pozwalającej użytkownikom na wybranie przy instalacji wszystkich wymaganych aplikacji.

W sierpniu 2006 zostały wydane trzy nowe CD/obrazy ISO: "MiniME", "Junior" i "Big Daddy". W tym samym czasie, oryginalne pakiety, które obecnie tworzą KDE podzielono na mniejsze części, a mniej potrzebne elementy tego środowiska pominięto na płycie. W rezultacie, Textar był w stanie zmieścić pakiet OpenOffice.org w wydaniu Big Daddy. MiniME pozostaje minimalną instalacją dla zaawansowanych użytkowników pragnących dodawać samodzielnie wybrane pakiety, podczas gdy Junior zawiera kilka niezbędnych desktopowych aplikacji, tworząc wydanie mieszczące się po środku obu wydań.

Z nadejściem PCLinuxOS, znany także jako .94, przedsięwzięto wymianę na bardziej nowoczesny kod, który wymagał całkowite reinstalacji do tej wersji, ale który potem będzie dostosowywał się do nowszych wydań poprzez samodzielną aktualizację. Nowa wersja zawierała nowy wygląd oraz wbudowane efekty 3D. Zarówno Beryl i Compiz były preinstalowane i można je było skonfigurować poprzez Centrum Sterowania PCLinuxOS. Zaprojektowano nowe logo, nowy ekran logowania. Wersja użytkowa (finalna) PCLinuxOS została wydana 2007-05-21.

Co zawiera?

Po wykonaniu instalacji użytkownik PCLOS może dodawać, usuwać jak i aktualizować pakiety poprzez Advanced Packaging Tool (albo APT), system zarządzania pakietami (oryginalnie zawarty w dystrybucji Debian). PCLinuxOS zawiera kilka niewolnych kodeków, przydatnych dla początkujących użytkowników Linuksa, takich jak mp3, wma, mov itp. W dystrybucji zawarto najpopularniejsze aplikacje open source.

Przydatne linki

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.