PLD Linux

Opis

PLD-Linux jest dystrybucją rozwijaną głównie w Polsce. Jest to produkt grupy entuzjastów Linuksa chcącej stworzyć system operacyjny dopasowany do własnych potrzeb. Aktualnie rozwojem dystrybucji interesuje się około 200 osób, z pośród nich najbardziej aktywna jest grupa 50 deweloperów.
PLD jest jednym z najaktywniejszych projektów Open Source na świecie. Dzięki temu powstała jedna z największych dystrybucji Linuksa, aktualnie w Th dostępnych jest ponad 17tyś. pakietów.

W dystrybucji zrezygnowaliśmy z wydawania kolejnych wersji. Przyjęliśmy model "endless development", w którym bez przerwy są dostarczane nowe pakiety, tak jak wydają je twórcy owych aplikacji. Dzięki temu nasza dystrybucja oferuje najnowsze dostępne oprogramowanie, bez konieczności przechodzenia na nowszą wersję dystrybucji.

Najistotniejsze cechy:

  • Ogromna liczba programów podzielona jest na mniejsze pakiety, pozwalające instalować tylko te elementy systemu, które są akurat potrzebne.
  • Pakiety często są wstępnie skonfigurowane i gotowe do działania, ponadto nakładane są na nie istotne łaty.
  • PLD posiada najlepszą obsługę przyszłościowego protokołu IPv6 z pośród innych dystrybucji Linuksa.
  • W PLD nie są faworyzowane żadne z usług czy programów. To czego używamy zależy tylko od nas.
  • W systemie umieszczono silnie zmodularyzowane jądro. Dzięki temu w ogromnej większości wypadków nie trzeba go kompilować na nowo. Wystarczy załadować tylko odpowiednie moduły.
  • PLD zawiera rc-inetd - interfejs do zarządzania usługami typu inetd. Pozwala zarządzać takimi usługami (np.: telnetd, cvs-pserver) bez znaczenia jakiego typu demon inetd jest używany.
  • Podobną koncepcją do rc-inetd kierowano się w tworzeniu pakietu rc-boot. Pozwala on na łatwe zarządzania bootloaderami.
  • PLD jest systemem przyjaznym dla programisty. Dostępne są narzędzia do tworzenia aplikacji w wielu językach programowania. Dotyczy wielu "standardowych" języków programowania takich jak C, C++, Perl czy Python. Dostępne są też kompilatory do nieco mniej znanych języków takich jak SML, Prolog, OCaml jak też eksperymentalne kompilatory: Cyclone, Ksi. Dodatkowo mamy wybór wielu narzędzi programistycznych i bibliotek.
  • W dystrybucji używane są pakiety typu RPM, do zarządzania pakietami powstał program o swojsko brzmiącej nazwie Poldek, można też używac klasycznego programu RPM.
  • W PLD zastosowano skrypty startowe (rc-skrypty) typu System-V. Pozwoliło to na maksymalne zautomatyzowanie procesu instalacji usług systemowych.
  • Dystrybucja jest przystosowana do obsługi wielu języków narodowych, a w tym języka polskiego. Jest to najlepiej przygotowana dystrybucja na potrzeby polskich użytkowników.

Linki zewnętrzne

Logo

pld-logo.png

Galeria

pld
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.