Qemu

Wstęp

Wydajność współczesnych procesorów spowodowała gwałtowny rozwój rozmaitych technik wirtualizacji komputerów i systemów operacyjnych. Już teraz możemy z powodzeniem używać kilku systemów operacyjnych jednocześnie, tworzyć między nimi wirtualne sieci i testować programy sieciowe bez konieczności w ogóle posiadania sieci fizycznej.
Jednym z dynamiczniej rozwijających się i najwydajnych programów do obsługi wirtualizacji jest qemu, pozwalający na emulację między innymi komputera PC, na którym możemy instalować dowolne systemy operacyjne. Przy odrobinie wysiłku działają one praktycznie z prędkością równą normalnej instalacji, a co również ważne jest on całkowicie darmowy.

Jak utworzyć wirtualny dysk?

Polecenie:

qemu-img create -f qcow nazwa.img xG
gdzie x to ilość GB miejsca przeznaczonego na nasz 'dysk'.

W jaki sposób zainstalować system operacyjny poprzez Qemu?

qemu -hda nazwa.img -m 256 -cdrom /dev/cdrom -boot d
chcąc uruchomić dysk CD/DVD (instalator/wersja live).

Uruchomienie wirtualnego OS'a z obrazu .ISO uzyskujemy powyższym poleceniem, zmieniając jedynie fragment "/dev/cdrom" na ścieżkę do obrazu ISO.

Jak włączyć wirtualną maszynę?

qemu -hda nazwa.img -m x -soundhw all
gdzie 'x' to ilośc wykorzystywanej pamięci RAM.

Przełączanie Qemu/Linux zainstalowany na HDD odbywa się za pomocą skrótu klawiaturowego [ctrl]+[alt]

KQEMU

W zwykłym trybie działania wirtualny system pracuje około trzy razy wolniej od komputera macierzystego, daje to się wyraźnie odczuć, chociaż i tak można z powodzeniem na takim systemie pracować. Jednak istnieje możliwość uruchomienia emulowanego systemu tak, aby działał prawie tak samo szybko jak system na którym działa qemu. W tym celu musimy wykorzystać tak zwany akcelerator QEMU. KQEMU jest wspierany zarówno przez platformy 32-bitowe, jak również przez 64-bitowe, oraz jądra w wersji 2.4 i 2.6.
Uwaga – KQEMU wymaga do działania Qemu w wersji co najmniej 0.8.1.

Pamiętajmy, że KQEMU instaluje również moduł do jądra Linuksa, więc powinniśmy mieć zainstalowane pliki nagłówkowe naszego jądra. Są one zazwyczaj dostępne jako kernel-headers wraz z numerem wersji jądra.
Jeżeli zainstalowaliśmy już akcelerator możemy sprawdzić czy załadował się moduł jądra. Wykonujemy to przez proste polecenie:

lsmod | grep kqemu

Gdyby moduł nie był załadowany wykonamy to ręcznie:

sudo modprobe  kqemu

Teraz kiedy będziemy chcieli korzystać z akceleratora do składni polecenia uruchamiającego Qemu musimy dopisać opcję -kernel-kqemu. Dzięki temu nasz wirtualny system znacząco przyspieszy, co pozwoli na bezproblemową pracę.
Tu jednak musimy wiedzieć, że nie każdy system zadziała w trybie pełnej wirtualizacji. Obecnie kqemu zadziała nam do emulacji Linuksa z jądrem 2.4 i 2.6 oraz Windowsa 2000 i XP. Przy czym ważne jest aby instalację systemów Windows przeprowadzać bez włączonej akceleracji. Należy ją włączyć dopiero przy uruchomieniu zainstalowanego systemu. Dla pewności warto dodać opcję -no-kqemu do składni Qemu.

Linki zewnętrzne:

Hasło Qemu w Polskiej Wikipedi
Oficjalna witryna projektu
Instalacja i obsługa Qemu pod Linuksem
Strona projektu Qemu Launcher
Strona programu QtEmu
Interfejs www do kontroli Qemu przez sieć

Galeria:

qemu.png

Qemu Launcher - interfejs graficzny dla Qemu:

qemu_launcher.png

qtemu - inna nakładka graficzna na Qemu, korzystająca z biblioteki Qt:

qtemu.png
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.