Sabayon Linux

Opis

Sabayon Linux to dystrybucja oparta o Gentoo. SL - w odróżnieniu od Gentoo - wykorzystuje system pakietów prekompilowanych zwany Entropią, dzięki któremu proces instalacji systemu oraz oprogramowania w trakcie użytkowania jest znacznie szybszy i prostszy, ponieważ nie wymaga żmudnej kompilacji. Entropią można zarządzać dzięki istniejącym narzędziom zarówno w konsoli (equo) jak i przy pomocy graficznego interfejsu (sulfur). Wymagane pakiety są pobierane na dysk, rozpakowywane i instalowane. System Entropii obsługuje zależności, mamy zatem pewność, że zostaną pobrane wszystkie wymagane pakiety do działania wybranego programu. Twórcy Sabayon Linux nie zrezygnowali jednak z systemu Portage, dzięki czemu mamy dostęp do bogatej listy oprogramowania z możliwością budowania pakietów pod własny sprzęt oraz z wybraną przez siebie konfiguracją.
Mimo uproszczenia procesu instalacji oraz zarządzania prekompilowanymi pakietami system zachowuje znane cechy Gentoo, takie jak szybkość działania i stabilność oraz ogromną ilość dokumentacji przeznaczonej dla Gentoo.
Przygotowano dwa rodzaje pakietów z kernelem: podstawowy - skompilowany pod system typu Desktop i drugi - przygotowany dla serwerów oraz systemów wirtualizacji.

Mamy do dyspozycji kilka wersji LiveDVD (które są jednocześnie przygotowane do instalacji systemu na dysku) do pobrania: ze środowiskami graficznymi GNOME, KDE, a także wersję CoreCD, która pozwala zainstalować podstawowe pakiety do prawidłowego działania systemu. Pozostałe oprogramowanie doinstalujemy sobie dzieki Entropii, dopasowując system do swoich potrzeb.

Twórcy Sabayon Linux zadbali o przepiękną szatę graficzną, która uprzyjemnia nam pracę już od momentu bootowania się systemu. Co więcej, wersja LiveDVD wykrywa m.in. naszą kartę graficzną i uruchamia system w trybie Live ze wsparciem 3D (dostępne są sterowniki dla kart NVIDII i ATI) pokazując pełne możliwości systemu.

Logo systemu

logo_sabayon.png

Screenshots

sabayon42live.png
Screenshots

Download

Lista mirrorów

Linki

Strona Główna projektu
Wiki
Polskie Wiki
Polskie forum Sabayon Linux

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.