Slackware jest najstarszą aktywnie rozwijaną dystrybucją Linuksa. Wersja 1.0 tej dystrybucji ujrzała światło dzienne 17 lipca 1993 roku; niecały miesiąc później (16 sierpnia) narodziła się druga co do wieku obecnie rozwijana dystrybucja - Debian GNU/Linux (ciekawostką jest fakt, iż zarówno Slackware jak i Debian bazują na tej samej, nierozwijanej już, dystrybucji SLS). Pierwsza wersja Slack'a bazowała na jądrze w wersji 0.99pl11A, gcc 2.4.5 i bibliotece libc w wersji 4.4.1
Slackware prezentuje odmienne podejście niż inne popularne dystrybucje, takie jak Red Hat Linux, Debian, Gentoo Linux, SuSE czy Mandrake. Najtrafniej można ją określić mianem "uniksowej", ze względu na politykę dostarczania jedynie stabilnych wersji oprogramowania, organizację skryptów startowych w stylu BSD i brak dedykowanych narzędzi konfiguracyjnych GUI, które można znaleźć w innych odmianach Linuksa. Starzy wyjadacze powiadają: "Jeżeli znasz Slackware'a, znasz Linuksa… jeżeli znasz Red Hata, to znasz tylko Red Hata".
Rozwój Slackware'a od samego początku kierowany jest przez jednego człowieka - Patricka Volkerdinga (posiadającego tytuł BDFL - Benevolent Dictator for Life (dobrowolny, dożywotni dyktator)).
Slackware jest dystrybucją, w której próżno szukać graficznych instalatorów i wszelakich kreatorów. Dodając do tego układ skryptów startowych w stylu BSD Slackware'a można uznać za dystrybucję "uniksową", utrzymaną w duchu filozofii uniksowej KISS ("Keep It Simple, Studpid")
Realizacja zarządzania pakietami w Slackware również jest nietypowa ale zgodna z zasadami minimalizmu i prostoty. Pakiety są to zwykłe archiwa tar spakowane programem gzip zawierające dodatkowe informacje o ich zawartości oraz opcjonalnie skrypt instalacyjny. System ten obsługuje instalację, uaktualnianie i usuwanie pakietów równie prosto, jak w innych dystrybucjach. Nie usiłuje jednak śledzić czy pilnować tego, co określa się mianem zależności (tj. upewnienia się, że system posiada wszystkie biblioteki i programy, których nowy pakiet potrzebuje do prawidłowego działania). Dyskusje o zaletach obsługi bądź ignorowania zależności, choć nie tak zażarte, przypominają odwieczną uniksową "świętą wojnę" o edytory tekstu - vi kontra Emacs. Podejście twórców Slackware do tego problemu wydaje się być w pełni akceptowane przez jego - z reguły zaawansowaną - rzeszę użytkowników, którzy własnoręcznie sprawują pełną kontrolę nad zainstalowanym w systemie oprogramowaniem.
Aktualna wersja Slackware to 13.1.
Logo:

Linki zewnętrzne:
Źródło: Linux.pl & Wikipedia
Oficjalna strona [EN]
Polski portal Slackware
Forum Slackware [PL]
Slackware Current eXtended Desktop [PL]
SlackFAQ [PL]
Slackware Linux Essentials [PL]
Slackware Linux Essentials [EN]
Slackware Gallery [EN]