Wine

Wine (Wine Is Not an Emulator) Jest Open Source-ową implementacją Windowsowego API [WinAPI] dla środowiska X11 czyli systemów bazujących na Uniksie (Linux, FreeBSD, Solaris). Ze względu na rozgałęzienie się w 2002 roku projektu Wine [powstała płatna i zamknięta "Cedega"] projekt podjął decyzję o zmianie licencji z MIT na GNU LGPL. Tym sposobem zabezpieczono przed powstawaniem płatnych i zamkniętych projektów na bazie kodu Wine.

Projekt powstał w 1993 roku przygotowany przez Wine Team czyli Boba Amstadta i Erica Youngdale i był on skierowany do 16bitowych aplikacji. Od 1994 roku liderem projektu jest Alexandre Julliard.

Wine składa się m.in. z loadera czyli z programu ładującego, przy pomocy którego programy windowsowe i dosowe mogą być załadowane do pamięci i wykonane przez procesor komputera. Tytułowy program używa również alternatywnych bibliotek DLL, dzięki którym zapewnia programom kompatybilność z systamami nie windowsowymi.

Dzięki temu projektowi można swobodnie uruchamiać niemal każdy program spod windowsa i cieszyć się jego możliwosciami. Nie wierzysz? Sam zobacz ;-)


O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.