Łatwa i bezpieczna dla nowych użytkowników migracja z Windows na Ubuntu dzięki programowi Wubi
wubi.jpg

O Wubi

Dzięki Wubi każdy użytkownik Windows może dzięki paru kliknięciom myszki przenieść się w świat Linuksa. Instaluje on bowiem Ubuntu - przyjazną użytkownikowi dystrybucję - wprost z poziomu systemu Microsoftu. Wubi jest rozwiązaniem bardzo bezpiecznym, jego zaletą jest to, że użytkownik nie ingeruje w podział dysku na partycje, co często skutkować może utratą danych. Więc jak to działa? Tworzony jest po prostu wirtualny obraz dysku (widoczny w postaci pliku), na którym instalowany jest cały system. Po instalacji przy uruchamianiu komputera bootloader pyta, który z zainstalowanych systemów chcemy używać, więc nie martwcie się, że nie będziecie mogli wrócić do Windows. Gdyby jednak Ubuntu wam się nie spodobało, to w każdej chwili dzięki rozwiązaniu wprowadzonemu przez Wubi możecie odinstalować Linuksa w Windowsowym Dodaj/Usuń.

Instalacja Ubuntu przy pomocy Wubi

Co będzie nam potrzebne?
- komputer z zainstalowanym systemem Windows i z procesorem co najmniej 1GHz, 256 megabajtami RAMu i 4GB wolnego miejsca na dysku twardym.
- instalator Wubi
- trochę czasu i chęci poznania nowego systemu

Instalację rozpoczynamy od ściągnięcia ze strony wubi-installer.org programu Wubi i uruchomienia go. Po chwili przywita nas formularz, w którym wypełniamy wszystkie wymagane pola: ustawiamy nazwę użytkownika, jego hasło, wybieramy język instalacji, jej wielkość, partycję (dysk) na której chcemy zainstalować Linuksa, oraz środowisko, w którym chcemy pracować. Do wyboru mamy:
- Ubuntu - standardowa instalacja tej dystrybucji, użyte środowisko graficzne to GNOME
- Kubuntu - system przystosowany do pracy ze środowiskiem KDE
- Xubuntu - w tej odmianie do dyspozycji mamy lekkie, szczególnie dobre na starsze komputery, środowisko XFCE
- Edubuntu - specjalna odmiana Ubuntu do zastosowań edukacyjnych
- UbuntuStudio - dystrybucja wypełniona różnej maści programami do edycji audio, wideo oraz grafiki

Oczywiście każda z ww. odmian ma swoje wady i zalety, ale jeżeli nie masz jeszcze pojęcia o co w tym wszystkim chodzi, po prostu zostaw Ubuntu.

1.jpg

Po wypełnieniu formularza i kliknięciu na Next rozpocznie się ściąganie potrzebnego pliku z internetu (ok. 700MB). Przy łączu 1Mbps trwa to półtorej godziny. Następnie następuje tworzenie wirtualnego dysku.

2.jpg3.jpg

Gdy potrzebne składniki zostaną już ściągnięte i utworzone, Wubi poprosi nas o restart komputera.

4.jpg

Przy ponownym uruchomieniu pojawi nam się okno wyboru systemu. Wybieramy oczywiście Ubuntu. W tym momencie instalator automatycznie dokona ostatnich ustawień i po kilku minutach naszym oczom ukaże się ekran logowania. Wpisujemy naszą nazwę użytkownika, klikamy enter, potem hasło i po ponownym wciśnięciu entera naszym oczom ukarze się pulpit naszego nowego systemu.

5.jpg

Tylko zaraz, zaraz coś tu nie gra - nie wszystko jest do końca spolszczone. Niestety jak na razie Wubi jest w fazie beta i nie obsługuje bezproblemowo wszystkich języków zaraz po instalacji. Spolszczenie jednak to nic trudnego. Z menu System->Administracja wybieramy program Synaptic. W nim klikamy po lewej stronie na przycisk Reload.

6.jpg

W tym momencie zaktualizują się wszystkie rezpozytoria, z których nasz Linux będzie mógł pobrać pakiety językowe. Po skończonej aktualizacji z menu wybieramy System->Administracja->Języki. Wybieramy język polski i prosimy o instalację.

7.jpg

Po pobraniu pakietów, ich zainstalowaniu i ponownym zalogowaniu do systemu, możemy cieszyć się w pełni spolszczonym systemem.

8.jpg
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.