Xandros

O dystrybucji

Komercyjna dystrybucja Linuksa (darmowa wersja "Open Circulation" dostępna jest przez sieć BitTorrent) oparta na Debianie, warta zainteresowania, szczególnie dla osób nowych w świecie Linuksa. Jej założeniem jest maksymalne uproszczenie systemu, tak aby budził jak najwięcej skojarzeń z MS Windows.
Instalacja i wstępna konfiguracja systemu jest tutaj dziecinnie prosta. System po zainstalowaniu jest praktycznie gotowy do pracy. Niestety nieprzyjemna wiadomość jest taka, że Xandrosa w chwili obecnej praktycznie nie da się spolonizować.

Xandros stawia na prostotę konfiguracji systemu (sporo narzędzi graficznych ułatwiających administrowanie systemem) oraz bezproblemową współpracę z technologiami Microsoftu (instalacja oprogramowania dla Windows dzięki Crossover Office, bezbolesna integracja z siecią Windows, graficzna konfiguracja VPN, PPTP i wiele innych udogodnień). Niestety, większość z tych udogodnień dostępnych jest jedynie w płatnej wersji tego systemu.
Siadaj i używaj Linuksa!

Jednym z priorytetów Xandrosa jest maksymalne uproszczenie systemu, tak aby budził jak najwięcej skojarzeń z MS Windows. Mamy więc na pulpicie ikonki My Linux, My Documents, My Network Places, mamy menadżera plików Xandros File Manager (zmodyfikowany Konqueror) do describe linkzłudzenia przypominającego Eksploratora Windows. Mamy pasek menu z przyciskiem Launch (zamiast Start), podobny interfejs, rozmieszczenie programów w menu i tak można by wyliczać jeszcze długo. Osoba, przesiadająca się na Xandrosa z Windows, nie powinna czuć się zagubiona.

Oryginalne dodatki

Jeśli chodzi o oryginalne dodatki, Xandros oferuje niezły menadżer pobierania i aktualizacji oprogramowania - Xandros Networks - zintegrowany od razu ze sklepem, w którym można nabyć m.in. Crossover Office (program do łatwego uruchamiania programów spod Windows). Xandros Security Suite (XSS) to aplikacja służąca do graficznej konfiguracji zapory sieciowej, antywirusa oraz aktualizacji bezpieczeństwa. System oferuje również ulepszoną integrację z siecią Windows Networks, klikalne zarządzanie zasobami NFS/SAMBA oraz łatwego w konfiguracji klienta VPN.
Open Circulation Edition

Xandros to dystrybucja warta zainteresowania, szczególnie dla osób nowych w świecie Linuksa. Mimo że jest to dystrybucja z założenia komercyjna, można ją pobrać za darmo (w nieco okrojonej wersji: Xandros Open Circulation Edition) przez BitTorrent - plik torrenta dostępny na oficjalnej stronie projektu. Wersja OCE nie zawiera wielu komercyjnych dodatków (jak Crossover Office czy Versora Progression Desktop), ale może być dobrym startem dla osoby migrującej z MS Windows.
(źródło:jakilinux.org)

Przydatne linki:

Oficjalna strona Xandrosa
Oficjalna polska strona Xandrosa
Xandros@DistroWatch
Opis Xandrosa na Wikipedii po polsku i po angielsku

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.